Linki podrzędne

Image CAPTCHA
Wpisz znaki z obrazka bez spacji, uwzględniając duże i małe litery

Tagi

Internetowa Baza Rowerowa

portret użytkownika Jurek S

Zwrócono się do mnie z takim zapytaniem:

Zbieram materiał do artykułu odnośnie utworzenia internetowej BazyRowerow.pl, która ma na celu ewidencjonowanie numerów seryjnych i zdjęć jednośladów zwiększając bezpieczeństwo i zmniejszając ryzyko kradzieży. Chciałbym prosić pana, jako vice-prezesa stowarzyszenia Rowerowy Lublin, o komentarz w tej sprawie, który wykorzystam w publikacji prasowej. Byłbym bardzo wdzięczny za szybką odpowiedź. Interesuje mnie co pan myśli o tej inicjatywie, czy jest dobra czy zła, czy rzeczywiście przyczyni się do obniżenia ryzyka kradzieży itd.

A to moja odpowiedź:

Gdyby przybrało to powszechny wymiar wtedy mogłoby w znaczący sposób przyczynić się do zmniejszenia ilosci kradzieży, ewentualnie do zwiększenia wykrywalności i odzyskiwania skradzionych rowerów. Jednak jest kilka ale. Kiedy mi skradzino rower rozglądałem się po ścieżce, ulicach i wszędzie tam gdzie jeździłem, a jeżdżę dużo (8-10 tyś km/rok) czy go nie "spotkam" pod jakimś cyklistą. Uświadomoiono mi, że pewnie poszedł na części, albo zupełnie w inny koniec Polski. A więc akcja musiałaby być przeprowadzana w całej Polsce. Pytanie, kto miałby dostęp do takiej bazy. Z pełnymi danymi (właściciel) na pewno policja. Dane typu nr, rodzaj roweru, ewentualnie zdjęcie mogłoby być ogólnie dostępne. Pozostaje sprawa edukacji (zobaczmy np. jak mały odzew mają akcje znakowania rowerów) i uczciwości potencjalnych klientów, którzy czasami chcą kupić tani rower. Zastanawiam się czy policja jest przygotowana logistycznie do wykorzystywania takiej bazy. Ale nie wylewałbym dziecka z kąpielą. Czasami trzeba coś zacząć robić.
 
Co o tym myślicie?

Pozdrawiam
Jurek S
portret użytkownika krz

Policyjne akcje znakowania

Policyjne akcje znakowania rowerów cieszą się raczej dużym powodzeniem. Pytanie teraz jak taka baza byłaby powiazana z danymi, które policja juz ma. I jak zabezpieczyć żeby nie była metodą "legalizacji" skradzionych rowerów. No i oczywiscie sens ma tylko przedsięwzięcie ogólnokrajowe.

portret użytkownika Tevie

taka baza już istnieje

taka baza już istnieje www.bazarowerow.pl. W ciagu klku tygodni od startu w czerwcu br. rejestracji przybywalo lawinowo, jak pisali do mnie twórcy bazy. Prawdą jest, że najwazniejsza jest edukacja i zachęcanie ludzi do rejestrowania jednośladów i współpraca z policją w zakresie jej wykorzystania. A może obligatoryjna rejestracja, coś w rodzaju COID dla samochodów?